مقالات

عناب و عسل، تقویت کننده ایمنی بدن

| بازدید : 7576

 

تقویت کننده ایمنی بدن با عناب و عسل

 

هانی ژل

 

چقدر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید؟ چه مدت زمانی در طول روز را به بهبود شرایط جسمانی و روحی خود اختصاص می‌دهید؟ احتمالا در اطراف خود افرادی را دیده یا می‌شناسید که با سن بالا هنوز زیبا و جوان مانده و بسیاری به حالشان غبطه می‌خورند. حتما رازی را بلد است که جوان‌تر از سن خود نشان می‌دهد! احتمالا از کرم‌های جوان کننده استفاده کرده! من مطمئنم که جراحی پلاستیک انجام داده! و.... این‌ها تنها نمونه‌هایی از نظراتی است که درباره این مدل آدم‌ها ممکن است شنیده باشید. بهتر است از بعد دیگری نیز به موضوع نگاه کنیم و به قول معروف یک طرفه به قاضی نرویم. اینگونه افراد به سلامت جسم و روح خود اهمیت می‌دهند.

ورزش و از همه مهم‌تر تغذیه مناسب سیستم ایمنی بدن آنها را قوی کرده و در نتیجه به جوان‌تر کردنشان کمک می‌کند. می‌پرسید چه تغذیه‌ای؟ ما دو نمونه از بهترین مواد غذایی را به شما معرفی می‌کنیم. همراه ما باشید تا ببینیم این دو چه بوده و چه خواصی دارند. اما قبل از شروع اجازه دهید با شرایط سیستم ایمنی ضعیف آشنا شده تا در صورت دیدن این وضعیت به فکر خود باشیم.

 

 نشانه های ضعیف بودن ایمنی بدن

 هانی ژل

 

به کسانی که همیشه مریض‌اند و با هر بادی زمین گیر می‌شوند دقت کرده‌اید؟ این‌ها باید زمان زیادی را در بیمارستان‌ها و صرف ملاقات دکتر و خوردن دارو بکنند. آدم‌هایی نزار و لاغر یا بعضا چاق که به راحتی پذیرای هر میکروب و ویروسی هستند. شما چطور؟ آیا جزء این دسته هستید؟ علائم زیادی وجود دارند که گویای یک سیستم ایمنی ضعیف هستند. در ادامه با چند نوع از این علائم آشنا شوید:

 1. با استرس بالایی رو به رو هستید

احتمالا این جمله را بارها شنیده یا روی دیوار بیمارستان و مطب دکتر دیده‌اید، استرس اصلی‌ترین دشمن سلامت است. استرس در بلند مدت سیستم ایمنی بدن فرد را ضعیف کرده و پاسخگویی آن را به مهمان‌های ناخوانده‌ای مثل ویروس کند می‌کند. حتی بعضی آن را مرگ خاموش می‌نامند. استرس لنفوسیت‌های گلبول‌های سفید بدن را که اصلی‌ترین سیستم امنیتی بدن محسوب شده کاهش داده که نتیجه آن ضعف بدن در برابر بیماری‌ها است.   

 1. از عفونت‌های همیشگی رنج می‌برید

عفونت یکی از بدترین دردسرهای هر فرد محسوب می‌شود. اگر از این مشکل رنج می‌برید پس به مرحله خط قرمز رسیده و باید دست به کار شوید. یک فرد بزرگسال عموما از علائم عفونی زیر رنج می‌برد:

به طور مکرر دچار ذات الریه می‌شود

دوره‌های بالای آنتی بیوتیک را در سال نیاز دارد

بیش از چهار مرتبه در بازه زمانی یک سال به عفونت گوش دچار می‌شود

دچار سینوزیت‌های مکرر و عذاب دهنده می‌شود

هر کدام از این علائم نشان دهنده عفونت و ضعف در سیستم ایمنی شماست که باید به فکر چاره باشید.

 1. احساس خستگی هیمشگی دارید

ممکن است 8 ساعت خواب کامل و بی وقفه داشته باشید اما با بیدار شدن باز هم احساس خستگی بر شما غلبه داشته باشد. پس احتمالا دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن هستید که سریعا باید به فکر چاره‌ای باشید.

 1. از مشکلات گوارشی رنج می‌برید

سیستم گوارشی بیشترین تاثیر را در خلق و خوی فرد دارد. اختلال در این بخش از بدن نشانی از ضعف در سیستم امنیتی است. بر اساس بعضی تحقیقات 70 درصد سیستم ایمنی بدن ما از دستگاه گوارشمان تاثیر می‌پذیرد. در روده‌ها باکتری و میکروارگانیسم‌های مفید وجود دارند که این بخش از سیستم گوارشی را در برابر هر گونه عفونتی محفوظ نگه می‌دارند.

 1. زخم‌های بدنتان خیلی دیر بهبود پیدا می‌کند

اگر روی پوست شما خراش یا بریدگی ایجاد شود چقدر طول خواهد کشید تا مثل روز اولش بهبود یابد؟ اینکه چقدر طول خواهد کشید تا زخمتان بهبود یابد ارتباط مستقیمی با سیستم امنیتی بدنتان دارد. بعد از هر گونه آسیب از جمله سوختگی، خراش یا بریدگی پوست وارد مرحله‌ای تحت عنوان حالت کنترل می‌شود. بدن در این مرحله به محافظت از زخم پرداخته و با ارسال مواد قوی بدن به این قسمت به بازسازی پوست کمک می‌کند.

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را قوی کنیم؟

 هانی زل

 

هر کدام از علائم بالا نشان دهنده ضعف در سیستم ایمنی شماست که باید سریعا به فکر راه چاره‌ای باشید. به روش‌های مختلف می‌توان این مشکل را فیصله داد اما چگونه:

 1. خوب بخوابید

خواب با کیفیت و در بازه زمانی مناسب بسیار مهم و حیاتی است. برای اینکه خواب با کیفیتی داشته و از آن لذت کافی را برده باید به این نکات توجه نمایید:

در طول شب 8 ساعت بخوابید.

نوشیدنی‌های کافئین دار قبل از خواب میل نکنید.

تا جایی که ممکن است مواد آبکی و ادرار آور را تا 2 ساعت قبل از خواب میل نکنید.

حتما دمای اتاق خود را در حد متعادل نگه دارید.

می‌توانید قبل از خواب دوش آب گرم گرفته تا استرستان را کم کنید.

اگر خوب نمی‌خوابید احتمالا به کمبود روی دچار بوده به همین دلیل باید به مدت 3 ماه روزانه 20 میلی گرم روی مصرف کنید.

 1. آفتاب بگیرید

همه ما می‌دانیم که آفتاب اصلی ترین منبع دریافت ویتامین D بوده و بهترین گزینه برای کسانی است که خیلی به خوردن داروها میل ندارند. کافیست با رعایت اصول اولیه از جمله استفاده از ضد آفتاب روی پوست، عینک آفتابی و کلاه در سایه آن خوابیده و لذت ببرید.

 1. مراقب سلامت کلیه های خود باشید

از جمله مهم‌ترین غدد بدن را غدد فوق کلیوی می‌دانند. کلیه‌ها جزئی حیاتی در بدن ما هستند که به تصفیه خون می‌پردازند و سلامت آن‌ها بسیار مهم است. اگر در زمان گرسنگی احساس بی‌قراری کرده یا بداخلاق می‌شوید حتما سری کوچک به کلیه‌های خود بزنید.

 1. از مکمل‌ها استفاده کنید

حواس خود را به میزان ویتامین‌های بدنتان بدهید. ویتامین‌ها سلامت بدن شما را تامین می‌کنند. در صورت دیدن هر گونه ضعف در بدن خود حتما به ویتامین‌ها توجه نمایید. البته این نکته را در نظر داشته باشید؛ هرگز سرخود و بدون تجویز دکتر از ویتامین‌های مختلف استفاده نکنید. 

 1. پروبیوتیک‌ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید

اگر به سلامت روده‌های خود اهمیت می‌دهید حتما از پروبیوتیک‌ها استفاده کنید. این عناصر خوراکی تنظیم روده‌های شما را تضمین می‌کند. مواد لبنی و مکمل‌های مخصوص بهترین منابع این ماده غذایی هستند که حتما به صورت روزانه باید مصرف شوند.

 1. از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها خودداری کنید

اول از همه بهتر است این اعتقاد قدیمی که مصرف آنتی بیوتیک‌ها هر بیماری را درمان می‌کند، از ذهن خود پاک کنید؛ چراکه بسیاری از بیماری‌ها نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. در عین حال اگر به جا و در زمان مناسب خود و البته زیر نظر پزشک مصرف شود در افزایش سیستم ایمنی بدن شما بسیار موثر است. آنتی بیوتیک‌ها در درمان ویروس هیچگونه اثری نداشته و حتی ممکن است اوضاع را بدتر کنند.

تا اینجا دیدیم که برای افزایش ایمنی بدن رای با تغذیه مناسب بوده و بهتر است در این مورد بیشتر زمان و سرمایه بگذاریم. اگر تنبل بوده و خیلی اهل ورزش نیستید حداقل تغذیه مناسبی در برنامه غذایی خود قرار داده و این مورد را رعایت نمایید. در این بین دو محصول بسیار مفید و کاربردی در این زمینه وجود داشته که بسیاری از پزشکان تغذیه آن دو را پیشنهاد می‌دهند و آن چیزی نیست جز عسل و عناب. اگر این سوال در ذهنتان ایجاد شده که این دو چطور می‌خواهند سیستم ایمنی بدن من را از شر بیماری و عفونت حفظ کنند؟!، کار سختی نیست. کافیست در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

عسل، سربازی قدرتمند در دفاع از ایمنی بدن

 هانی ژل

از معرفی عسل و خواص آن می‌گذریم که بر همه مشهود و ملموس است. این مایع غلیظ و شیرین با ترکیبات گیاهی زیست فعال و آنتی اکسیدان‌هایی که در ترکیباش است به ماده غذایی جذاب و دلچسبی تبدیل شده و در سفره بسیاری از ما وجود دارد. عسل به دلیل فقدان هر گونه چربی، فیبر یا پروتئین چاق کننده نبوده و تنها یک قاشق آن گلوکوز، مالتوز و ساکارز بدنتان را تامین کرده. عسل در بسیاری از موارد مفید بوده و اینگونه نقش خود را در حفظ سلامت و تقویت ایمنی بدن ایفا می‌کند. ازجمله این فواید شامل موارد زیر هستند:

 • دشمن سرماخوردگی

بسیاری از مادربزرگ‌ها وقتی سرما می‌خوریم سریع عسل را پیشنهاد می‌دهند. فکر می‌کنید چرا؟ این ماده خاصیت ضد باکتریایی، ضد میکروبی و از همه مهم‌تر آنتی اکسیدانی داشته و در زمانی کوتاه به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند. اگر از قبل نیز خود را به خوردن عسل عادت دهید چه بهتر؛ چراکه سیستم امنیتی بدنتان تقویت شده و کم‌تر سرما می‌خورید.

 • سم زدایی قوی

شنیده‌اید که می‌گویند عسل شفابخش است. عسل را به دلیل محتویات طبیعی و مفیدش برای بهبود زخم استفاده می‌کرده‌اند. در زمان قدیم عسل را به عنوان یک دارو بهبود دهنده مورد استفاده قرار می‌دادند. مواد غذایی مانند ویتامین B6، تیامین، کلسیم، آهن، منیزیم و منگنز در عسل به بهبود بیماری‌ها و به نوعی سم زدایی از بدن شما کمک می‌کند. اگر عسل را با چای دارچین، آبلیمو و آب یا چای گیاهی ترکیب کنید شاهد اثر معجزه وار آن در کوتاه مدت خواهید شد.  

 • کاهش دهنده مشکلات سینوسی

مشکلات سینوسی اغلب از مواجهه مداوم با استرس و مواد شیمیایی نشات می‌گیرد. عسل را که با سرکه سیب یا دارچین ترکیب کنید، خاصیت ضد عفونی پیدا کرده و از عفونت‌های سینوسی جلوگیری می‌کند.

 • درمان سرفه‌های مداوم

احتمالا بارها این روش را امتحان کرده باشید. عسل به همراه لیمو و آب گرم حنجره شما را نرم کرده و در کاهش سرفه یا حتی قطع آن نقشی معجزه آسا دارد. این آنتی اکسیدان قوی سیستم امنیتی بدن را قدرت بخشیده و سرفه‌های مداوم شما را کاهش می‌دهد.

 • دارویی برای دندان درد

یکی از سخت‌ترین دردها دندان درد بوده که عسل برای آن نیز چاره‌ای اندیشیده. ترکیب عسل و دارچین برای دندان درد عالیست. گذاشتن این ترکیب روی دندانی که خراب شده در تسکین سریع آن بسیار کمک می‌کند.

عناب و ترفندهای آن در تقویت سیستم ایمنی بدن

هانی ژل

 • راهی برای بهتر خوابیدن

عناب دارای ترکیباتی ارگانیک بوده که با خود خاصیت آرامش بخشی به همراه دارد. اگر در خوابیدن مشکل داشته و نمی‌توانید خوابی با کیفیت داشته باشید حتما جوشانده عناب را قبل از خواب میل کنید تا خاصیت آن را ببینید.

 • تنظیم کننده‌ای برای گردش خون

عناب در تامین آهن و فسفر بدن بسیار مفید است. این دو عنصر در گلبول‌های قرمز ما یافت می‌شوند. یکی از بهترین مواد خوراکی برای افزایش این دو و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده از عناب است. این میوه خوشمزه با افزایش مصرف آهن و فسفر گردش خونتان را بهبود بخشیده و موجب اکسیژن رسانی راحت‌تر به بدن شما خواهد شد.

 • تقویت کننده استخوان‌ها

از بچگی به ما گفته‌اند که برای تقویت اسخوان‌هایتان کلسیم زیادی مصرف کنید؛ درحالیکه بسیاری از مردم منابع کلسیم مانند شیر یا تخم مرغ را دوست ندارند. در این شرایط بهتر است از جایگزین‌های آنان استفاده شود که یکی از آنها عناب است. این میوه به تقویت سیستم ایمنی و استخوان‌های شما کمک زیادی خواهد کرد.

 • کمک کننده هضم بهتر

برای اینکه همیشه احساس سلامت و شادابی داشته باشید باید سیستم گوارشی بی دردسری داشت. هضم مناسب غذا و سیستم گوارشی قوی در احساس سلامتی بسیار موثر است. عناب مشکلات این قسمت را نیز حل می‌کند. وجود فیبر، ساپونین و تریترپین‌ها در عناب به هضم بهتر غذا کمک شایانی کرده. پیشگیری از یبوست، شکم درد، نفخ و بیماری گوارشی مثل سرطان روده استفاده از عناب را در برنامه غذایی واجب می‌کند. 

 

سلامتی بدن بسیار مهم است و نباید آن را تحت هیچ شرایطی پشت گوش انداخت. برای داشتن بدنی سالم با سیستم امنیتی قوی باید به خود رسید و این یک اصل مهم در زندگی است. راز موفقیت افرادی که سال‌ها بدون مشکل و با بدنی سالم زندگی کرده‌اند اهمیت به خود و تغذیه مناسب است. از جمله صدها ماده غذایی مفید برای افزایش ایمنی بدن عناب و عسل هستند. این دو ماده را حتما در برنامه غذایی خود قرار دهید. 

 

 

 

 


مقالات برگزیده
مقالات مرتبط
ویدئوهای مرتبط
کلمات کلیدی
هیچ نظری ثبت نشده است
نظر خود را وارد کنید

آخرین مقالات